Wannes Destoop wint Prijs van de Jury in Cannes

Tijdens de uitreiking van de Gouden Palmen op zondag 22 mei waren de broers Dardenne niet de enigen die reden hadden tot lachen.  Net als de Dardenne’s won de jonge Waregemnaar Wannes Destoop de Prijs van de Jury, dezelfde prijs die Jonas Geirnaert zes jaar geleden won met ‘Flatlife’. De jury van de officiële kortfilmcompetitie werd voorgezeten door de Fransman Michel Gondry (‘Eternal Sunshine of the Spotless Mind’).  Wij kregen Wannes Destoop aan de lijn kort nadat de ceremonie was afgelopen.  En hij was natuurlijk heel opgetogen.

 

NIET GEHOOPT

Wannes Destoop : “Geweldig hé.  Na de screenings hier in Cannes waren er al een paar positieve recensies verschenen en dan begin je stiekem wel een beetje te dromen, maar je beseft dat dromen bedrog zijn en dat winnen in Cannes iets compleet surreëels is dat je er niet aan durft te denken.  Ik ben dan ook naar de slotavond getrokken, zonder ook maar enige hoop te koesteren.  Maar dan zit je in die ceremonie en hoor je plotseling je naam afroepen.  Ik zat er in het gezelschap van mijn cameraman en zijn vriendin en Janis Vercaempst, mijn hoofdactrice.  Zij zat naast mij.  Toen ik had te horen gekregen dat ik gewonnen had, heb ik haar in het oor gefluisterd : ‘Dit is aan jou te danken’.  En dat meen ik ook.”

 

DE GOUDEN ZWEMVLIES

“Wat ik gewonnen heb, is de Juryprijs.  Er wordt in de categorie kortfilm in de Officiële Selectie een Gouden Palm weggegeven en een Juryprijs.  De jury was er vlug uit dat ze twee films wilden bekronen: de winnaar van de Gouden Palm, ‘Cross Country’ van  Maryna Vroda en ‘Badpakje 46’. Het was vooral Michel Gondry die mij de Juryprijs wou geven.  Omdat hij twee geen films een Gouden Palm kon geven, heeft hij een speciale prijs bedacht en kwam hij op het podium met ‘Een Gouden Zwemvlies’. Die mag ik nu straks in ontvangst gaan nemen bij hem.  Heel tof.  Ik ben heel benieuwd om hem te ontmoeten.  Want bij de uitreiking moest ik niet het podium op.  Wie de Juryprijs wint, moet gewoon even rechtstaan en het publiek groeten.   Gondry is zo’n praatvaar dat ik het eerst niet wist.  Hij was aan het ratelen en ik hoorde hem plots de naam van mijn film noemen.  Het eerste moment wist ik niet wat ik moest doen.  Ik dacht : ‘Is dat nu ‘een Eervolle Vermelding’ of gaat het effectief om de juryprijs?’ Maar het werd vrij snel duidelijk dat het om de Juryprijs ging.  Gondry blijkt gewoon nogal een babbelaar.  In ieder geval, ik heb mijn momentje gehad.  Ik mocht even opstaan, me naar het publiek toe draaien en een applaus in ontvangst nemen.  Geweldig.“

 

BONUS

“Ik had in ieder interview gezegd dat ik niet ontgoocheld zou zijn, mocht ik met lege handen naar huis zijn moeten komen.  Het is gewoon geweldig om geselecteerd te zijn voor zo’n festival.  Wat erbij komt, komt erbij.  En wat er nu bij gekomen is, is fantastisch.  Ik heb er geen woorden voor. Die prijs betekent dat ik de wereld zal kunnen rondreizen met mijn film, en daar kijk ik keihard naar uit.”

 

De hoofdrol wordt gespeeld door Janis Vercaempst, die twaalf was toen vorig jaar in april de opnamen plaatsvonden.  Ze speelt een meisje dat aan overgewicht lijdt en daardoor niet meteen goed in de groep ligt. Wannes beschikte over 16.000.  euro om de film te draaien, die meteen ook zijn eindwerk was aan het KASK. Bekende namen als Wim Opbrouck en Johan Heldenbergh verschenen gratis en voor niets op de set.  Ook Kenneth Vanbaeden speelt mee.  U kent hem als de jongen uit ‘De Helaasheid der Dingen’.  De muziek is van Amatorski, een groep die ook geen voorstelling meer behoeft.  Intussen pakte ‘Badpakje 46’ ook al een prijs op het Short Film Festival in Brussel (foto Bieke Depoorter)

Zie ook : een interview met Wannes

 

Check Also

Fouad Hajji over zijn rol in ‘BXL’

Fouad Hajji begon zijn carrière in de showbusiness als breakdancer. Hij diversifieerde zijn carrière door …