Met Het Gala van De Ensors werd het slotweekend van Filmfestival Oostende vrijdagavond 7 februari op een feestelijke manier ingezet. ‘Julie Zwijgt’ werd vijf keer bekroond, met onder andere de Ensor voor Beste Regie Film. ‘Holy Rosita’ eveneens, waaronder de Ensor voor Beste Acteerprestatie Hoofdrol – Film voor Daphne Agten. ‘SKUNK’ haalde het als Beste Film, terwijl ‘Moresnet’ de Ensor voor Beste Fictie-Serie mee naar huis mocht nemen.
Met elk 5 Ensors zijn ‘Julie Zwijgt’ en ‘Holy Rosita’ de grootste prijskapers van deze vijftiende editie. ‘Julie Zwijgt’ haalde het in de categorieën Beste Geluid (Arne Winderickx, Boris Debackere, Gustaf Berger), Beste Scenario Film (Leonardo van Dijl, Ruth Becquart), Beste Kostuum (Ellen Blereau), Beste Regie Film (Leonardo van Dijl) en Beste D.O.P. (Nicolas Karakatsanis). ‘Holy Rosita’ ging dan weer aan de haal met De Ensor voor Beste Muziek (David Martijn), Beste Art Direction (Toon Mariën), Beste Acteerprestatie Hoofdrol – Film supported by PlayRight (Daphne Agten), Beste Acteerprestatie Ondersteunende Rol – Film (Mieke De Groote) en de Telenet Publieksprijs.
‘SKUNK’ werd bekroond met de Ensor voor Beste Film, en verzilverde ook de nominatie voor Beste Make-up (Evalotte Oosterop). Daarnaast ging ook de serie ‘Moresnet’ met liefst 3 Ensors naar huis, voor Beste Fictie-Serie, Beste Regie Fictie-Serie (Frank Van Passel) en Beste Montage (Thomas Pooters, Nico Poedts, Stijn Deconinck, Koen Timmerman, Pieter Smet).
Greg Timmermans werd voor ‘Assisen: De Insulinemoord’ bekroond met Beste Acteerprestatie Ondersteunende rol – Fictie-Serie, terwijl Beste Acteerprestatie Hoofdrol – Fictie-Serie dit jaar weggelegd was voor Isabelle Van Hecke in ‘Nonkels’ (Seizoen 2). ‘Nonkels’ (Seizoen 2) sleepte bovendien nog een tweede Ensor in de wacht met Beste Scenario Fictie-Serie (Jelle De Beule, Floris Schillebeeckx).
De Ensor voor Beste Documentaire Film ging naar het Oscar-genomineerde ‘Soundtrack to a Coup d’Etat’. De monteur van de documentaire, Rik Chaubet, werd bovendien ook uitgeroepen tot Belofte van het Jaar met de steun van BNP Paribas Fortis.
‘Zij Hen Wij’ haalde het in de categorie Beste Documentaire Serie, ‘Bad Bad Belgium’ werd Beste Animatie, en ‘Hawa & Adam’ kreeg de titel van Beste Jeugdfictie.
Vlaams regisseur Guido Henderickx, bekend van de serie ‘Moeder, waarom leven wij?’ ontving postuum de Lifetime Achievement Award.
Met de nieuwe Impact Award – supported by Nationale Loterij – dit jaar voor het eerst uitgereikt – werden de verdiensten van Angelo Tijssens in de kijker gezet. De co-scenarist van o.a. Girl en Close werd geroemd om het aankaarten van maatschappelijke kwesties in zijn werk, het brengen van nieuwe perspectieven, en het verrijken van het culturele landschap / de sector.
Voorafgaand aan het Gala van De Ensors werden tijdens het Filmfestival Oostende de voorbije week ook al vier Ensors uitgereikt. Zo ging de Albert Bert Prijs voor Internationale Prestatie van het Jaar naar Malin-Sarah Gozin, scenariste van o.a. ‘Clan’, ‘Tabula Rasa’ en het nieuwe ‘Dood Spoor’. ‘La nuit se traîne’ werd uitgeroepen tot Beste Franstalige Belgische film, ‘La Peine’ tot Beste Coproductie. Lennert Madou mocht tot slot met ‘Upper’ de Ensor voor Beste Kortfilm toevoegen aan zijn palmares
Alle winnaars
- Beste Animatie: Bad Bad Belgium
- Beste Jeugdfictie: Hawa & Adam
- Beste Geluid: Arne Winderickx, Boris Debackere, Gustaf Berger – Julie Zwijgt
- Beste Muziek – David Martijn – Holy Rosita
- Beste Scenario Fictie-Serie: Jelle De Beule, Floris Schillebeeckx – Nonkels (Seizoen 2)
- Beste Scenario Film: Leonardo van Dijl, Ruth Becquart – Julie Zwijgt
- Beste Art Direction: Toon Mariën – Holy Rosita
- Beste Make-up: Evalotte Oosterop – SKUNK
- Beste Kostuum: Ellen Blereau – Julie Zwijgt
- Beste Regie Film: Leonardo van Dijl – Julie Zwijgt
- Beste Regie Fictie-Serie: Frank Van Passel – Moresnet
- Beste D.O.P.: Nicolas Karakatsanis – Julie Zwijgt
- Beste Montage: Thomas Pooters, Nico Poedts, Stijn Deconinck, Koen Timmerman, Pieter Smet – Moresnet
- Telenet Publieksprijs: Holy Rosita
- Impact Award – supported by Nationale Loterij: Angelo Tijssens
- Belofte van het Jaar met de steun van BNP Paribas Fortis: Rik Chaubet
- Beste Acteerprestatie Hoofdrol – Film supported by PlayRight: Daphne Agten – Holy Rosita
- Beste Acteerprestatie Ondersteunende Rol – Film: Mieke De Groote – Holy Rosita
- Beste Acteerprestatie Hoofdrol – Fictie-Serie: Isabelle Van Hecke – Nonkels (Seizoen 2)
- Beste Acteerprestatie Ondersteunende rol – Fictie-Serie: Greg Timmermans – Assisen: De Insulinemoord
- Beste Documentaire Serie: Zij Hen Wij
- Beste Documentaire Film: Soundtrack to a Coup d’Etat
- Beste Fictie – Serie: Moresnet
- Lifetime achievement award: Guido Henderickx (postuum)
- Beste Film: SKUNK
Eerder deze week werden volgende Ensors al uitgereikt tijdens Filmfestival Oostende:
- Albert Bert Prijs voor Internationale Prestatie van het Jaar: Malin-Sarah Gozin
- Ensor Beste Franstalige Belgische film: La nuit se traîne
- Beste Coproductie: La Peine
- Beste Kortfilm: Upper